Műemlék épületek eladása-vétele
- Szabolcs Füleki
- Oct 4, 2023
- 2 min read
Updated: Nov 5, 2023
Mit kell tudnunk amikor Műemléki épülettel találkozunk

Hogyan tudom megállapítani, hogy műemlék védettségű az épület?
A tulajdoni lapon minden esetben feltüntetik a műemléki jelleget.
Hol kérhetem le a tulajdoni lapot?
A tulajdoni lapot legegyszerűbben az ügyfélkapus regisztrációnkkal tudjuk lekérni. IDE kattintva elérhető a weboldal. Évente 2db-ot díjmentesen és a harmadiktól 3.000.- forint költséggel kell számolnunk.
Tulajdoni lapon hol tüntetik fel?
Milyen tulajdoni lapot kérjek le – Szemlét vagy teljes másolatot? Mindegy, mindkét változatban feltüntetésre kerül a műemléki státusz az ingatlan adatai között az I. rovatban.
Milyen költsége van a tulajdoni lap lekérésének és azt hogyan tudom kifizetni?
Függetlenül, hogy milyen típusú „Teljes másolat vagy szemle tulajdoni lapot kérünk le, egységesen 3000.-fotint díja van, melyet bankkártyával online tudunk megfizetni.
A műemlék épületeknek milyen fajtája van?
Műemlék a hazánk történeti múltjának jellegzetes, pótolhatatlan olyan emléke (építmény és egyéb alkotás, annak tartozékai, továbbá a vele kapcsolatos képző- és iparművészeti alkotások), amely az ország gazdasági-társadalmi és kulturális fejlődésének tárgyi bizonyítékául szolgál, s építészeti, történeti, régészeti, képzőművészeti, iparművészeti vagy néprajzi szempontból kiemelkedő jelentőségű.
Magyarországon a köztudatban még élő fogalmak a műemlék mellett a műemlék jellegű (épület) és a városképi jelentőségű (épület), melyek műemléki értékkategóriákat jelöltek, már nem hatályosak. A fenti értékkategóriák a műemlékvédelemről szóló 1997. évi LIV. törvény hatálybalépésével szűntek meg, melyet követően egységesen műemléknek számítanak a fenti három értékkategória szerint védett objektumok (fenti törvényt felváltó, a kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény sem állapít meg különböző műemléki értékkategóriákat).
Hol tudok érdeklődni az ügymenettel kapcsolatosan?
Meg tudom vásárolni az ingalant ha az Műemlék?
Igen, meg lehet vásárolni a lakást azzal a feltétellel, hogy az Magyar Államnak elővásárlási joga van az ingatlanra vonatkozóan.
Milyen folyamatai vannak ha egy Műemlék besorolású lakást szeretnék megvásárolni?
Meg kell állapodni az eladóval mindenben, majd az adásvételi szerződés aláírása után az illetékes hatóságnak el kell küldeni a végleges szerződést. Azután meg kell várni a 30 naptári nap jogszabályban előírt türelmi időt. Amennyiben ezen idő alatt a Magyar Állam nem él az elővásárlási jogával vagy nem válaszol, akkor azt nemleges válasznak kell tekinteni a részükről.
Van még olyan jogszabályban előírt kötelesség, ami az adásvételi szerződésben foglaltak teljesítésének időtartamát befolyásolja/növeli?
A leírtakon kívül nincs.
Kell szakjogászt felkérni az ingatlan adás-vétel lebonyolítására?
Érdemes olyan ügyvédet megbízni az adás-vétel lebonyolításával, aki kellő tapasztalattal, jártassággal rendelkezik az ilyen típusú ügyekben, hiszen egy átlagos adás-vételhez képest lényegesen bonyolultabb esetről van szó.
Amennyiben szakjogász végzi az ügyintézést az jelent nekem plusz költséget?
Nem jelent többletköltséget.
Előzetesen tudok konzultálni a szakjogásszal az ügymenettel kapcsolatosan?
Igen lehetséges, előzetes bejelentkezés szükséges. dr. Kinyik Zoltán (cím: 1064 Budapest, Vörösmarty u. 47/A., tel.: +36 20 2190490, e-mail: zoltan@drkinyik.hu).
Comments